Finanční gramotnost podporujte u dětí od útlého věku

Finanční gramotnost je pojem, se kterým se setkal jistě každý dospělý člověk. Jedná se o určité znalosti, díky nimž je možné porozumět financím a nakládání s nimi. Přesně takové dovednosti byste měli předávat svým dětem. Když začnete v tom správném věku, budou si peněz vážit a naučí se k nim přistupovat správně.

  • Začněte v brzkém věku.
  • Způsob výplaty peněz.
  • Pravidla nakládání s financemi.
  • Motivace dětí.
  • Založení bankovního účtu.

Finanční gramotnost – kdy je dobré začít?

Malé ratolesti byste měli s penězi začít seznamovat odmala. Ve třech až pěti letech dětí začínají tušit některé věci kolem sebe. Možná právě v této době je seznamte s penězi a pokuste se jim vysvětlit základy. Řekněte jim, že peníze jsou za práci, je dobré šetřit a podobně. V tomto věku ovšem netlačte na pilu.

Reálná finanční gramotnost by měla být u dětí rozvíjena i později. Většinu základů musí dítka pochopit do deseti let věku, kdy byste u nich měli vyžadovat odpovídající zacházení s penězi, respektive s kapesným.

Barbora H., Brno, učitelka ve škole.

Finanční gramotnost v číslech

Ještě, než se pustíme do podrobnějšího popisu jednotlivých fází nauky porozumění peněz, zaměříme se na pár důležitých údajů. Budou to samozřejmě číselné informace související s finanční gramotností. Právě ty se Vám mohou stát určitou inspirací.

PředmětHodnota
Pravidelné využívání kapesnéhoOd 10 let věku
Naučte děti spořit10 % až 20 % z kapesného
Seznamte je s digitální podobou peněz11 až 13 let
KapesnéJednou za týden nebo měsíc
Zajímavé údaje spojené s finanční gramotností.

Pokud se finanční gramotnost ve Vašem případě stane úspěšnou, pak naučíte děti šetřit. A to se jim může hodit v následujících letech. Například, když budou chtít ušetřit na školném při svých studiích. Myslete na to, že co je naučíte v mládí, to si ponesou do budoucích let.

Mladá matka chce učit své dítě finanční gramotnosti.

Pravidelnost kapesného

Děti byste měli učit jisté pravidelnosti z pohledu příjmu. To znamená, že jim budete dávat kapesné například jednou měsíčně. Pokud ještě nejsou schopny ušetřit peníze a vše brzy utratí, můžete zavést týdenní kapesné. Ideální bude, když jim budete vyplácet peníze v týž samý den. Tento model jim do určité míry nasimuluje pravidelnou výplatu.

Výplata kapesného nejenom v hotovosti

Finanční gramotnost u dětí pěstujte souběžně s moderními technologiemi současné doby. To znamená, že jim peníze můžete vyplácet nejenom v hotovosti do prasátka, ale také bezhotovostně na dětský bankovní účet. V následujících otázkách a odpovědích Vám přinášíme další důležité věci týkající se tohoto tématu.

Kdy mohou děti získat platební kartu?

Mnohé bankovní společnosti nabízí platební kartu od osmi let věku dítěte.

Je možné mít kontrolu nad bankovním účtem dítěte?

Ano, nebojte se, že na rozdíl od pokladničky ztratíte přehled nad úsporami svých dětí. Jejich bankovní účet totiž můžete ovládat skrze své internetové nebo mobilní bankovnictví.

Jak naučit děti šetřit peníze?

Vypěstujte u nich tu správnou finanční gramotnost. Řekněte jim, že nic není zadarmo a vše stojí peníze. Naučte je odkládat si například pětinu kapesného na horší časy.

Mohu děti nějak finančně motivovat?

Ano, když jim slíbíte nějaké peníze za dobře odvedenou práci, svým způsobem je učíte dělat za peníze. Jednou za čas jim takovou příležitost můžete nabídnout.

Mám nechat rozhodování o penězích na svých dětech?

Je dobré dát jim v tomto směru svobodu při nakládání s financemi. Musí sami zjistit, že když vše utratí, nic nebudou mít a opět musí šetřit.

Finanční gramotnost se vším všudy

Chcete-li, aby byla u Vašich dětí finanční gramotnost na té nejvyšší úrovni, pak jim v případě nouze můžete peníze také půjčit. Dbejte však na to, aby Vám alespoň větší část splatili. I to je důležitá příprava do života. V pokročilejším věku si ostatně nemusí vydělávat pouze u Vás, ale mohou nastoupit na brigády. Po podpisu pracovní smlouvy si sami přijdou na nějaké peníze. K takové motivaci je ovšem musíte vést už od útlého věku. Proto tuto nauku a správně zvolený přístup k dětem v žádném případě nepodceňujte.