Kuličky jsou snadnou hrou a děti baví

Venkovní hry s něčím kulatým patří mezi dětmi k velice oblíbeným. Dokazuje to například pétanque. Jestliže si myslíte, že jsou kouzle z takové hry pro Vaše dítka příliš velké a nebezpečné, potom vsaďte na menší. Kuličky jsou dnes nejenom dětskou hrou, ale ve své podstatě i celosvětovým sportem, kterému se věnuje přemíra nadšenců.

  • Velkou výhodou je jednoduchost hry.
  • Vše se odehrává ve venkovním prostředí.
  • Kromě hodu se používá také cvrnkání.
  • Cílem je dolík v zemi.
  • Pořádány jsou nejrůznější turnaje.

Kuličky a jejich historie

Možná by to jeden ani neřekl, ale kuličky jsou venkovní hrou pro děti, která má skutečně dlouhou historii. Ta se váže dokonce se starým Římem. Už v tehdejší době lidé cvrnkali kousky mramoru do díry a oddávali se turnajovým hrám. Lze tedy s naprostou jistotou konstatovat, že tato hra je vhodná nejenom pro děti, ale také dospělé.

Kuličky rozhodně nevyžadují příliš námahy, jako jiné sportovní aktivity pro děti. Jsou založeny spíše na vyzrálosti, trpělivosti, zručnosti a zkušenostech.

Milan R., Liberec, vedoucí dětského tábora.

Něco málo o kuličkách

Abyste měli představu o tom, s čím si vlastně budou Vaše malé děti hrát, přinášíme souhrn těch nejpodstatnějších informací. Zaměříme se především na číselné údaje, které podrobněji uvedeme v tabulce níže.

PředmětHodnota
Průměr kuličekObvykle je to 16 mm
Váha soutěžních kuliček6 g
Počet kuliček každého hráče10
První hod za vzdálenosti7,5 metrů
Několik číselných údajů spojených s touto populární hrou.

Pokud jde o kuličky, tak venkovní hry tohoto typu jsou obvykle spojeny se skleněnými kuličkami. Výjimkou však nejsou ani jiné materiály. Když jde o oficiální soutěže, sklo jednoznačně vede. Jestliže chcete znát pravidla této zábavné dětské hry, pak Vám je přinášíme v následujících řádcích.

Se skleněnými kuličkami hrají malé děti nejčastěji.

Kuličky a jejich pravidla

Co se týče oficiálních pravidel, byla v České republice stanovena v roce 1998. Je ovšem pravdou, že se můžete setkat s řadou nejrůznějších úprav. Ne nadarmo se říká, jiný kraj, jiný mrav. S odlišnými pravidly se lze setkat například v Anglii nebo jiných zemích, kde mají tyto hry také originální názvy.

Víte, jak hrát kuličky?

Abyste si s dětmi užili kuličky v plné míře, je zapotřebí znát pravidla hry. Jejich vysvětlení nyní pojmeme trochu netradičně a originálně. Vše podstatné se dozvíte z níže uvedených otázek a odpovědí.

Kolik dětí proti sobě může hrát?

Základem všeho je hra ve dvou, kdy každý má deset kuliček a snaží se je dopravit do připraveného důlku. Výjimkou však není hra ve více dětech. Pak je vhodné, aby každé mělo svou barvu kuliček pro větší přehlednost.

Jak začíná hra kuličky?

Nejprve se děti postaví asi 7,5 metru od důlku a hází kuličky. Může to být po jedné nebo všechny najednou.

Co následuje potom?

Pak je třeba kuličky, které nespadly do důlku cvrnkat.

Jak probíhá cvrnkání kuliček?

Tento úkon je možné realizovat pouze jedním prstem. Na druhou stranu je jedno, jaký to bude. Kulička může po cvrknutí narazit do jakýchkoliv dalších.

Kdo se stává vítězem?

Z logiky věci je to ten, kdo dopraví každou vlastní kuličku do důlku. To znamená, dostane je tam všechny.

Jaké typy her existují?

Výše popisovaná pravidla se týkají klasické hry kuličky. Je ovšem pravdou, že během dlouhých let vznikl bohatý počet nejrůznějších odnoží. Jsou to například hry jako Na banku, Na kuličkového krále, Koulení na skleněnce, Na sudě, Na devět důlků, Koník, Kuličkiáda, Vytloukaná, Spouštění na důlek a mnohé další. Pokud jde o zahraniční hry a pravidla, také je z čeho vybírat. Typickým příkladem je Nux z Austrálie, Stovka z Anglie, Bloquette z Francie a Hra na píď z Arábie. Když se budete o tento druh hry zajímat podrobněji, pak svým dětem můžete s maximální pravidelností přinášet nová a nová pravidla, která jsou zárukou zábavy a něčeho jiného.

Kuličky jsou mezi dětmi oblíbené také z pohledu sběratelské hodnoty. Mohou si je mezi sebou vyměňovat, ať už jde o ty skleněné nebo hliněné. Meze se v tomto směru rozhodně nekladou.