Spořicí účet pro děti je pomyslnou pokladničkou

V dnešní době je naprosto běžné, že děti mohou vlastnit bankovní účet. Tímto finančním produktem to ovšem nekončí. Založit jim můžete i elektronickou pokladničku. Za takovým označením se skrývá spořicí účet pro děti. Každý má určitě alespoň základní povědomí o tom, k čemu takový typ účtu slouží.

  • Využíván je především ke zhodnocení peněz.
  • Založit ho můžete po narození dítěte.
  • Úspory předáte dětem například v plnoletosti.
  • Účet tohoto typu má spoustu výhod.
  • Dětem ho nabízí většina bank na trhu.

K čemu slouží spořicí účet pro děti?

Na počátku všeho je třeba říci, k čemu spořicí účet pro děti primárně slouží. Jeho úkolem je zhodnocovat zůstatkovou částku. To znamená, že není určen k běžnému platebnímu styku jako klasický bankovní účet. Vydávána k němu není ani bankovní karta. K takovým účelům zkrátka neslouží.

Spořicí účet pro děti je obvykle doplňkovým produktem pro běžný bankovní účet. Založit jej pochopitelně lze i samostatně.

Gabriela B., Plzeň, bankovní úřednice.

Náklady spojené se spořicím účtem

Mezi největší výhody tohoto bankovního produktu patří fakt, že je oproštěn od jakýchkoliv zbytečných poplatků. Prostřednictvím tabulky níže se můžete přesvědčit o tom, že za spoustu věcí nebudete platit v podstatě nic. Možná i proto je spořicí účet pro děti natolik populární.

PředmětPoplatek
Vedení spořicího účtuZdarma
Příchozí platbyZdarma
Odchozí platbyZdarma
Elektronické výpisyZdarma
Poplatky spořicích účtů jsou ve většině případů nulové.

U většiny bank narazíte na produkty, které jsou oproštěny od jakýchkoliv poplatků. V takovém případě nic nebrání tomu, abyste spořicí účet svým malým ratolestem založili. Je to pomyslná miska vah. Na jedné straně je prasátko v pokojíčku, na té druhé spořicí účet založený v konkrétní bance.

Peníze, které mohou skončit na spořicím účtu.

Pravidelné spoření není vyžadováno

Se spořicím účtem pro děti samozřejmě souvisí i řada další výhod. Jednou z nich je například to, že po Vás jako po rodičích není vyžadováno pravidelné spoření. Pokud budete chtít dítěte přispívat na účet každý měsíc nebo jednou za delší dobu je zcela na Vás. Žádná pravidla v tomto směru neexistují.

Spořicí účet pro děti – otázky a odpovědi

S účtem tohoto typu se pojí spousta ostatních důležitých věcí, které Vás možná obratem přesvědčí o tom, že tohle je pro děti vlastně dobrý a zajímavý produkt. Ty nejdůležitější z nich se Vám pokusíme přiblížit prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Je přístupnost úspor na účtu nějak omezena?

Nikoliv. To je další z výhod spořicího účtu. Pokud je to zapotřebí, lze finance okamžitě převést na běžný bankovní účet, kde s nimi děti nebo rodiče mohou ihned disponovat.

Je nějak stanovena výše vkladu?

Některé bankovní domy definují pouze první výši vkladu. Povětšinou jde o stokoruny. Běžně však taková podmínka neexistuje. Limitováni nebudete ani tím, kolik peněz na spořicí účet pro děti převedete.

Do jaké výše je úročena zůstatková částka na účtu?

Obvykle je to částka v řádu desítek tisíc korun v závislosti na konkrétní bankovní instituci. Peníze nad tento limit už nejsou úročeny.

Lze mít kontrolu nad spořenými financemi?

Ano, rodičům a následně i dětem se nabízí správa peněz skrze internetové nebo mobilní bankovnictví.

Co všechno je zapotřebí pro založení spořicího účtu?

Jako zákonní zástupci dítěte musíte předložit svůj občanský průkaz. Někdy je vyžadován ještě další doklad totožnosti. Pak je to buď rodný list dítěte nebo jeho občanský průkaz podle toho, v jakém věku mu účet zakládáte.

Spořicí účet pro děti od narození

Nutno podotknout, že spořicí účet pro děti je možné u mnohých bank založit již po jejich narození. Obvykle lze využívat benefitů dětského spořicího účtu do jejich plnoletosti. Některé banky jej umožňují vést ještě v plnoletosti během studií. Nic však nebrání převedení finančních prostředků na klasických spořicí účet, který si může založit každý plnoletý jedinec. Alternativou spořicího účtu se může stát ještě termínovaný vklad. U něj ale nemáte k penězům okamžitý přístup jako zde.