Spála a spálová vyrážka jdou ruku v ruce

Děti mohou v útlém a mladistvém věku ohrožovat nejrůznější nemoci. Jsou to například zarděnky nebo spála. Právě druhému angínovému typu onemocnění se budeme věnovat podrobněji. Neexistuje proti němu očkování, takže se s ním u svých malých ratolestí setká asi většina rodičů. A jaké důležité informace byste měli o spále vědět?

  • Postihuje děti ve věku 2 až 12 let.
  • Projev nemoci je podobný klasické angíně.
  • Obvykle se objevuje spálová vyrážka.
  • Jedná se o infekční onemocnění.
  • Inkubační doba je od dvou do pěti dnů.

Spála je mezi dětmi celkem běžná

I když může označení „spála“ působit dramaticky a nebezpečně, jde o relativně často vyskytované onemocnění. Vzhledem k tomu, že se jedná o vir, přenáší se kapénkami. Děti jej proto mohou nejčastěji chytit ve větším kolektivu. Typickými příklady jsou mateřské školky nebo školy, kde se toto onemocnění celkem rychle rozšíří.

Spála je zajímavá v tom, že nenapadá úplně malé děti. To znamená, že se s tímto virovým onemocněním nesetkáte u dětí do pěti měsíců věku.

Adam P., Brno, lékař.

Co způsobuje dětskou spálu?

Tento typ nemoci je zapříčiněn streptokokem. Konkrétně jde o tři druhy streptokoka typu A. Když jej dítě jednou chytí, tělo si vybuduje dostatečné protilátky. Důležité je však zmínit, že nemoc způsobuje každý streptokok zvlášť, takže Vaše malá ratolest může onemocnět až třikrát, než bude dostatečně imunitní na všechny typy.

Proto se na onemocnění tohoto typu nelze očkovat. Na druhou stranu při jejím včasném odhalení nevznikají žádné výraznější komplikace. Průběh nemoci je hodně podobný angíně a obdobným způsobem se také léčí. Doprovázena je navíc ještě spálovou vyrážkou, která je viditelným projevem nemoci.

Matka s dětmi, které v minulosti postihla spála.

Spála a její příznaky

Spála může mít hned několik příznaků. Vše začíná horečkou, zduřelými uzlinami a může pokračovat zvracením, bolestí břicha nebo krku. Do 24 hodin po nakažení se na těle dítěte začne objevovat spálová vyrážka. Zhruba od druhého až třetího dne dochází k loupání pupínků, což může mít svědivé příznaky. Postižená místa jsou pokryta drsnou kůží.

Onemocnění může postihnout i dospělého člověka

I když je spála ryze dětským onemocněním, nemusí se vyhýbat ani dospělým jedincům. Pokud rodiče tuto nemoc neměli a jejich děti jsou nemocné, určité riziko nákazy tam je. Průběh nemoci u dospělého je ale povětšinou mírnější. A jaký je historický výskyt nemoci v jarních měsících předchozích let, kdy toto virové onemocnění řádí asi nejvíce?

ObdobíNemocných
2010892
20121 833
20161 201
2019671
Počty nakažených související s počátkem daného roku.

Nutno zmínit, že spála patří mezi nemoci, které podléhají povinnému hlášení. Díky tomu se přijde na to, že ročně postihne kolem tří tisíc dětí a v malém zastoupení i dospělých. Jde o celoroční statistiky, nikoliv ty vztahující se na začátek roku uvedené v tabulce výše.

Otázky a odpovědi

Jestliže Vás zajímají další informace nebo jste se o spálové nákaze něco nedozvěděli, možná Vám pomohou níže prezentované otázky a odpovědi. V nich se zmíníme o ostatních důležitostech týkajících se spály.

Jak se léčí spála?

Vzhledem k tomu, že spála je hodně podobná angíně, léčí se obdobným způsobem. To znamená, že dítěti jsou předepsána vhodná antibiotika. Horečka a bolesti v krku jsou léčeny klasicky.

Jaké jsou další příznaky spály?

V podstatě vše, co souvisí s angínou. Horečka, malátnost, zimnice, hnisavé mandle a bolest v krku. Dítěti se objeví povlak na jazyku, kterému se díky červené barvě říká malinový jazyk.

Kde se vyskytuje spálová vyrážka?

Obvykle se objeví nejprve v podbřišku. Postupně se rozšiřuje i na ostatní části těla. Typickým příkladem je vnitřní strana stehen, loketní jamky, ale i obličej. Vyrážka nepříjemně svědí a po dvou dnech začne odumírat kůže a loupat se. Taková místa zůstanou ještě nějaký čas zarudnutá.

Přenáší se spála jinak než kapénkovou infekcí?

Ano, k přenosu může dojít špatnou hygienou, kdy má dítě kontakt s nakaženým, správně si neumyje ruce a strčí jimi něco do úst.

Je možné se proti spále očkovat?

Nikoliv, proti této nemoci neexistuje žádné očkování.