Zarděnky jsou typickým infekčním onemocněním

Děti mohou potrápit nejrůznější virová onemocnění. Patří mezi ně například spála. Proti mnohým ostatním už se malé ratolesti běžně očkují. Typickým příkladem jsou zarděnky, které se ovšem nemusí týkat pouze dětí, ale také dospělých jedinců. Jestliže chcete vědět o zarděnkách něco více, začtěte se do následujících řádků.

  • Nejedná se o nebezpečnou nemoc.
  • Šíří se prostřednictvím kapének.
  • Některé děti mohou mít vrozené zarděnky.
  • Rizikem můžou být u těhotných žen.
  • Jde o povinné nahlašované onemocnění.

Zarděnky způsobují vyrážku po těle

Když se řeknou zarděnky, každému se jistě vybaví viditelná vyrážka. Ta může pokrýt v podstatě celé tělo. Na druhou stranu nejde o svědivé kožní onemocnění, jako je tomu u jiných nemocí, takže je lépe snesitelná. Doprovázena však může být i řadou ostatních příznaků.

Zarděnky jsou spojovány s rýmou, kašlem, ale také se zánětem spojivek. Velice často dochází ke zduření lymfatických uzlin.

Jan S., Praha, lékař.

Povinné očkování proti zarděnkám?

V posledních letech je výskyt zarděnek v Česku víceméně minimální. Vliv na to má především fakt, že děti podstupují povinná očkování. V níže uvedené tabulce Vám přinášíme souvis většiny očkování s dobou, kdy k němu dochází.

OčkováníDoba očkování
Záškrt, tetanus a černý kašelOd 9. týdne
Spalničky, zarděnky a příušnice13. až 18. měsíc
Zarděnky – přeočkování6 až 10 měsíců po první dávce
Tetanus u neočkovaných v deseti letech14 rok
Přečtěte si důležité informace související s tímto onemocněním.

Právě vlivem povinného očkování klesl výskyt této nemoci v podstatě na minimum. Daleko větší nebezpečí, než u dětí může tato nemoc způsobovat u těhotných žen. O tom ale až v následujících kapitolách.

Očkování proti zarděnkám dostávající děti od šestého měsíce věku.

Lehký průběh zarděnek

Je pravdou, že průběh tohoto onemocnění nepatří k závažným. I přesto však může být v některých případech doprovázeno jinými komplikacemi. Typickým příkladem je trombocytopenie, artritida nebo myokarditida. Na druhou stranu je třeba říci, že proti zarděnkám neexistuje žádný univerzální lék.

Zarděnky v těhotenství

Pojďme se ale konečně přesunout k těhotným ženám, které toto dětské onemocnění může značným způsobem ohrozit. Všechny podstatné a důležité informace Vám prozradíme prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Jaké těhotné ženy ohrožují zarděnky nejvíce?

Týká se to především žen neočkovaných. Nejrizikovější jsou první měsíce těhotenství, kdy může nemoc doživotně poškodit nenarozené dítě.

Co je to Greggův syndrom?

Tímto názvem je označována rubeolová embryopatie, která je spojována se srdeční vadou. Týká se právě zarděnek a těhotných žen.

Jaké jiné nebezpečí čeká na těhotné ženy?

Toto virové onemocnění může u nenarozených dětí způsobit řadu dalších celoživotních komplikací. Je to například mentální retardace, postižení CNS, petechie na kůži nebo dokonce anomálie zubů či nedoslýchavost. Právě z těchto důvodů nesmí těhotné ženy tuto nemoc podceňovat.

Jak se léčí onemocnění zarděnkami?

Univerzální lék neexistuje, takže se provádí klasické zmírňování příznaků. To znamená, že je za pomoci vhodných léků srážena horečka.

Lze vsadit na nějaké domácí léčebné receptury?

Určitě. Stejně, jako když bojujete s rýmou, můžete vyzkoušet květ černého bezu nebo si uděláte heřmánkový čaj.

Jak se odhalují zarděnky?

Onemocnění zvané zarděnky musí pochopitelně potvrdit lékař, k němuž přijdete s výše popisovanými příznaky. Finální potvrzení vzniká odběrem z krve. Následuje povinné nahlášení nemoci. Počítat byste měli také s tím, že inkubační doba se v tomto případě pojí s délkou trvání deseti až dvaceti dní. Infekční období mnohdy nastává ještě dříve, než se u dítěte či dospělého jedince zarděnky objeví. Na druhou stranu je třeba konstatovat, že když člověk jednou v životě onemocnění prodělá, vytvoří si dostatečné množství protilátek a jeho organismus je obranyschopný celoživotně. U nemocných těhotných žen pak nejsou výjimkou děti s vrozeným virem v těle, kterého se zbavují ještě několik týdnů po narození.