Sportovní aktivity musí být přiměřené věku dítěte

Pohyb je zdravý a prospěšný, o tom není žádných pochyb. U dětí to platí dvojnásob. Proto byste v jejich případě měli dbát nejenom na vhodný jídelníček, ale také na to, aby se dostatečně hýbaly. Pokud tuto oblast výchovy podceníte, hrozí, že se Vaše malá ratolest bude potýkat s obezitou, leností a v pozdějším věku i se zdravotními problémy. Sportovní aktivity se samozřejmě různí podle toho, jak staré máte dítě.

  • Pohyb v kojeneckém a batolecím věku.
  • Sportovní aktivity předškoláků.
  • Sport u mladších dětí.
  • Aktivity u starších dětí.
  • Pohyb v dorostovém věku.

Po narození sportovní aktivity nevyžadujte

V rámci komplexnosti začnete pohybovými aktivity malých narozených dětí neboli kojenců. V jejich případě po nich nemůžete vyžadovat žádné sportovní aktivity. Tělo dítěte se teprve formuje. Dokonce dítě nenuťte stát a podobně. Vše musí přijít samo a přirozeně. Maximálně mu posílejte hračky po zemi, aby mělo snahu lézt a zpevňovat si důležité části těla.

Dítě se naučí přirozeně lézt, chodit po čtyřech a ve výsledku i postavit. V tomto věku rozhodně není vhodné tlačit na pilu.

Radek H., Karlovy Vary, fyzioterapeut.

Pohyb v jednom roce až tří letech

Jiné už to bude v batolecím věku. Potom, co se dítě poprvé postaví a začne se aktivněji hýbat, je naopak třeba zapracovat na rozvoji pohybu. Sportovní aktivity v tomto věkovém období mají podobu rozvoje obratnosti. To znamená, že dítěti můžete pořídit řadu nejrůznějších hraček, abyste u něj podpořili motoriku, držení těla, zvedání předmětů a podobně.

Rozvoj by měl probíhat ve všech směrech. Vybrané sportovní aktivity, respektive dětské hrátky podpoří kopání, lezení a celkovou stabilitu. Mnohdy pomůže, když si děti v tomto věku začnou hrát se svými vrstevníky.

Jízda na kole patří mezi oblíbené dětské sportovní aktivity.

Sportovní aktivity v předškolním věku

S věkem roste chuť a u malých dětí to platí dvojnásob. Předškolní věk je z hlediska pohybu zajímavý v tom, že děti chtějí vyzkoušet všechno. Napodobují sportovní aktivity dospělých, na přetřes přichází určitá soutěživost, běhání, skákání, kopání a podobně. V těchto pohybech byste měli dítě podporovat a věnovat se mu.

Kolik pohybu denně je zapotřebí?

Pohyb předškoláků a mladších školáků je naprosto nezbytný. Během něho dochází k rozvoji obratnosti a mrštnosti. Pohybových aktivit by mělo být více než dost. Děti můžete ideálně přihlásit do sportovních kroužků. Jezděte s nimi na kole, hrajte fotbal, bruslete, lyžujte a rozvíjejte pohyb všemi možnými způsoby. Jen pro zajímavost zmíníme, kolik hodin denně by se děti měly věnovat pohybu podle věku.

VěkPočet hodin
4 až 6 let6 hodin
7 až 11 let5 hodin
12 až 14 let4 hodiny
15 až 18 let3 hodiny
Kolik hodin pohybu se musí děti denně věnovat?

I z této tabulky můžete správně vytušit, že pohybové aktivity jsou pro mladší děti naprostou nezbytností a v maximální míře přispívají k jejich rozvoji. Navíc, tyto hodnoty jsou spíše minimálního charakteru, takže děti by se měly v ideálním případě hýbat ještě více.

Sportovní aktivity – na co se ptáte?

S přibývajícím věkem dítěte je samozřejmě vhodné zaměřovat se na odlišné typy pohybů. V každém věku je dobré pracovat na rozvoji něčeho jiného. O tom se ostatně přehledně zmíníme prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Co je vhodné pro děti na prvním stupni?

Důležité je volit takové sportovní aktivity, které pozitivně přispívají k rozvoji vytrvalosti, rychlosti a fyzické síle. Podceňovat byste neměli ani celkovou obratnost.

Jak je to s pohybem ve věku kolem deseti let?

Dobré je přihlásit dítě na nějaký sport. Zároveň není vhodné přetěžovat jeho tělo kvůli optimálnímu vývoji.

Na co si dát pozor u dětí staršího školního věku?

Jde o období, kdy byste dětem neměli zprotivit sport, protože v tomto věku se budou chtít věnovat nejrůznějším aktivitám. Podporována je často soutěživost dětí.

Jak přistupovat ke sportu ve věku 15 až 18 let?

Často jsou voleny sporty, při nichž se děti vybíjí a udržují v kondici. S povinnostmi mnohdy klesá zájem o sport, který je vhodné udržet pro lepší kondici.

Jaké moderní sporty jsou oblíbené mezi staršími dětmi?

Skateboard, aerobik, bojová umění, squah a další.

Publikováno: 13. 04. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: LudekZelinka

Tagy: aktivity | běhání | fotbal | hokej | jízda na kole | lezení | pohyb | pohybové aktivity | sport | sportování | sportovní aktivity