Spoření pro děti – Jaké máte možnosti?

Většina rodičů chce svým dětem naspořit do života nějaké peníze. Ať už je to na školu, nové auto, bydlení a jiné věci. Jestliže jste si mysleli, že v tomto směru lze zvolit pouze spořicí účet, potom jste hodně na omylu. Možností máte více než dost a spoření pro děti může nabývat spousty zajímavých podob. A právě s nimi Vás seznámíme v následujících řádcích.

  • Spořicí účet.
  • Stavební spoření.
  • Podílové fondy.
  • Doplňkové penzijní spoření.
  • Zlato.

Spoření pro děti v podobě spořicího účtu

Spořicí účet představuje asi nejčastější model spoření pro děti. Nejde o to samé, jako běžný bankovní účet. V případě toho spořicího získáte odpovídající úrokovou sazbu, kterou je zhodnocována zůstatková částka. Zhodnocení je pak daněno 15% srážkovou daní. Výhodou je to, že peníze jsou ihned k dispozici.

Spořicí účet není možné využívat stejně, jako běžný účet. Slouží jen pro zhodnocení peněz, které ovšem není tak markantní. Povětšinou maximálně kopíruje inflaci.

Radek S., Praha, bankovní úředník.

Stavební spoření alespoň na šest let

Další variantu spoření pro děti představuje stavební spoření. V jeho prospěch jednoznačně hovoří garantované zhodnocení. To je navýšeno o státní podporu ve výši až 2 000 Kč za rok. Pouze však za předpokladu, že budete dítěti spořit částku alespoň 20 000 Kč ročně. Počítat také musíte s vázací dobou alespoň šesti let.

Pokud ovšem dítěti naspoříte odpovídající částku, může jednou stavební spoření spojit s úvěrem, který mu poslouží na budoucí bydlení. Za takové finanční prostředky a start do života v odpovídajícím věku určitě poděkuje nejedno dítě.

Spoření pro děti – podílové fondy

Pokud zrovna neplánujete snížit náklady na domácnost, využijte jako další alternativu podílové fondy. Spousta lidí se jich obává kvůli jisté neznalosti tohoto oboru, přitom není, čeho se bát. V tomto směru jednoznačně vede vysoká likvidita a diverzifikace. Tento model spoření pro děti navíc přináší i možnost vyššího zhodnocení.

Peníze jsou tím hlavním, proč začnete spořit svým dětem.

Spoření pro děti v číslech

Abyste si udělali co možná nejlepší představu o vhodném spoření pro děti, je třeba znát několik důležitých číselných údajů. Ty Vám na jednom místě přinášíme prostřednictvím níže uvedené tabulky, kde najdete ideální spoření pro děti.

PředmětZhodnocení
Úrok spořicích účtůOd 0,01 % do 1,5 %
Zhodnocení stavebního spořeníAž 3,5 %
Podílové fondyKlidně i 6 %
Doplňkové penzijní spořeníVyvážený fond 3 %
Jaké jsou výnosy různých způsobů spoření peněz dětem?

Je pravdou, že zrovna doplňkové penzijní spoření není pro dítě zrovna využitelnou formou spoření v jeho mladistvém věku. Tímto způsobem však spoříte na stáří svých ratolestí. A i takový krok se počítá. V pokročilém věku Vám za to jistě budou vděčné. Ve prospěch doplňkového penzijního spoření hovoří nulové náklady, ale také nižší poplatky související s podílovými fondy.

Co dalšího byste měli vědět?

Když se rozhodnete pro spoření pro děti, pak si buďte jisti, že přispíváte k jejich finanční gramotnost. S naspořenými penězi je postupně můžete naučit zacházet a poradit jim, jak je nejlépe využít. V souvislosti s různými typy spoření je vhodné zmínit ještě řadu dalších věcí. Na to nejdůležitější se Vám pokusíme odpovědět prostřednictvím níže prezentovaných otázek a odpovědí.

Jaké jsou výhody investice do zlata?

Jde o spoření pro náročné, které přináší hlavně pocit něčeho hmatatelného. Když tomuto oboru rozumíte, můžete dětem ve zlatě naspořit celkem slušné peníze.

Má investice do zlata nějaké nevýhody?

Je to nižší likvidita, nutnost zdanění a také potřeba patřičné ochrany. Přece jenom zlaté cihly nebo jiné produkty vlastníte fyzicky, takže je nutné odpovídající zabezpečení.

Jaké nevýhody mají podílové fondy?

Aby bylo spoření spěšné, je nutné vybrat vhodné podílové fondy, protože na trhu jich existuje přemíra. To znamená, musíte dané problematice trochu rozumět. Také se připravte na vyšší vstupní poplatky.

Lze stavební spoření po šesti letech opět prodloužit?

Ano, je to možné, navíc pak peníze můžete vybrat dříve bez dlouhé vázací doby.

Je třeba u podílových fondů platit daň?

Dani ze zisku se můžete vyhnout po třech letech.